Connect with us

Портников розповів, де Зеленський прорахувався з агресією РФ

Без рубрики

Портников розповів, де Зеленський прорахувався з агресією РФ

Відомий політолог Віталій Портников вважає, що новообраний президент України Володимир Зеленський допустив кілька значних політичних прорахунків, і озвучив причини. Президент Республіки Молдова Ігор Додон заявив про домовленість зустрітися з новим президентом України Володимиром Зеленським, передає «Крим.Реаліі».

Сам Зеленський — як і представники оточення нового глави Української держави — поки що ніяк не коментували телефонну розмову президентів сусідніх країн і можливість їх зустрічі. Але якщо така зустріч дійсно станеться, вона буде означати відмову від основних принципів «кримської» зовнішньої політики українського государства.Ігорь Додон після свого обрання президентом Молдови жодного разу не зустрічався з президентом України Петром Порошенко.

Причина цього — аж ніяк не тільки у відвертій проросійської орієнтації молдавського президента і його постійних контактах з Володимиром Путіним. З Путіним постійно зустрічаються і Олександр Лукашенко, і Нурсултан Назарбаєв, вони очолюють держави-союзники Росії. Однак контакти з ними підтримувалися і після 2014 року. Від своїх слів про Крим — тобто від заяви, яке поставило під сумнів територіальну цілісність України — Додон не відмовлявся ніколи Відмінність Додона від Лукашенка, Назарбаєва або спадкоємця беззмінного президента Казахстану Касимжомартом Токаєва в тому, що під час своєї передвиборної кампанії майбутній президент Молдови називав Крим «фактичної територією Росії» (при тому, що контрольований Москвою придністровський регіон власної країни, так звану Придністровську Молдавську Республіку, називав молдавським).

Правда, після обрання президентом Додон роз’яснив, що ніхто в Молдові не збирається офіційно визнавати російський статус анексованого півострова (та й можливості такої у президента немає, навіть якщо б Додон і захотів). Але від своїх слів про Крим — тобто від заяви, яке поставило під сумнів територіальну цілісність України — Додон не відмовлявся ніколи і неодноразово про це заявляв, в тому числі і в присутності свого головного політичного союзника — Володимира Путіна. Офіційний Київ відмовився від контактів з Ігорем Додоном саме через це відверто антиукраїнського заяви.

При цьому було підкреслено, що для проведення зустрічі з президентом України молдавський президент повинен офіційно дезавуювати слова про «російському» Крим. Якщо Володимир Зеленський зустрінеться з Ігорем Додоном без відмови останнього від своїх слів про «російському» Крим, зовнішню політику України на кримському напрямку, вважаю, можна буде з повною підставою вважати підірваною зсередини.

Зустріч з Додоном стане сигналом всім тим політикам, хто хотів би визнати російський статус півострова, але побоювався це зробити через можливі українських протестів і реакції міжнародної спільноти. Але якщо Додон говорить про російський Крим — і розмовляє з українським президентом — то значить і іншим можна все.

Цілком очевидно, що перший крок до легітимізації російського статусу Криму самої України — причому на вищому рівні — буде, таким чином, зроблений. Якщо Зеленський зустрінеться з Додоном, Україні буде все важче відстоювати власну прихильність міжнародному праву щодо Криму Втім, я не збираюся стверджувати, що Ігор Додон інтерпретує розмову з Володимиром Зеленським у своїх інтересах — хоча сам факт такої розмови вважаю серйозним політичним прорахунком нового президента і його оточення.

Проте доводиться визнати, що ми знову і знову стикаємося з ситуацією, коли про контакти обраного президента України ми дізнаємося від його співрозмовників, а не від самого Зеленського або хоча б від його оточення. Думаю, такий підхід до інформування громадськості про перші кроки нового президента країни на міжнародному терені може призвести до незворотних наслідків для української держави і зовнішньополітичних можливостей країни.

Якщо Зеленський зустрінеться з Додоном, впевнений, Україні буде все важче відстоювати власну прихильність міжнародному праву щодо Криму.

1 Comment

Підписуйся

Loading...

Свіже

Популярне

To Top